Позвоните нам +38 (0432) 52-09-57

Поддержка

  • ru
  • en

«ДОБРИВНА» КРИЗА МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО СУСПІЛЬНОГО ГОЛОДУ

«ДОБРИВНА» КРИЗА МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО СУСПІЛЬНОГО ГОЛОДУ

Аграрії Вінниччини вірять в позитивний сценарій

Різкий стрибок цін на міндобрива викликав суспільне занепокоєння. Голод, нестабільність – так змальовують фінал апокаліптичого сценарію світові аналітики: різкий стрибок цін призведе до низьких врожаїв. А це в свою чергу – до високих цін на продукти харчування. Апокаліпсис на ринку добрив стався через різке підвищення цін на газ. Частина заводів вже зупинила або зменшила виробництво добрив. А відтак, ціни на азотні добрива вже досягли найвищого рівня за останнє десятиріччя.

Як діяти аграріям в нових реаліях? Як реагувати на «добривну кризу» і залишатися прибутковими – з’ясовував агрокластер «Дністер».

— Агрокластер «Дністер» об’єднує малих та середніх агропідприємців України та Молдови. Тож ситуація викликає занепокоєння, адже криза на ринку добрив в першу чергу впливає саме на малі, середні та сімейні фермерські господарства, — пояснює директор агрокластера «Дністер» Вадим Мохник. — Саме такі, в яких немає потужного ресурсу закупити мінеральні добрива в надлишку.

Вінницький аграрій вірить в оптимістичний сценарій

— Наразі ми завчасно придбали добрива, тож майже на 80% підготовлені, — розповідає Василь Загороднюк. — А надалі сподіваємось, що ціна все ж таки «просяде».

Завбачливий аграрій Василь Загороднюк очолює одразу три фермерські господарства — ФГ «Добробут», ФГ «Агроуспіх В» та ФГ «Цілина».

Агрогосподарства розташовані на Вінниччині, в мальовничій місцевості Мурованокуриловецького району. На 900 га загальної площі землі вирощують зернові і технічні культури .

— Аграрії вже звикли до різних криз і намагаються реагувати спокійно, — пояснює він. — Аграрний бізнес – він такий, адже існує багато ризиків: наприклад, в один рік Бог дає добрі врожаї, а іншого року – посуха.

Втім, агропідприємець дивиться у майбутнє на ринку добрив оптимістично:

— 30 000 — за карбамід! Така ціна не може триматися довго, можливо будуть вжиті заходи для врегулювання ситуації! — переконує він.

Компенсувати нестачу із продуктами ТМ «Добродій»

Скоротити основну потребу в азотних добривах на 25-30% радить головний агроном ТОВ «Поділляагрозахист» Василь Підосічний:

— В нагоді будуть 4 препарати: ОМД ДоброДій, Калій Актив, Молібден та Добродій Комфорт Універсальний, — каже він. — Останній має фунгіцидні властивості, і варто його застосовувати на заміну хімічних фунгіцидів, що значно впливає на екологічність продукції.

Василь Загороднюк запевняє, що також буде використовувати продукцію Добродій як компенсацію нестачі міндобрив:

— Ми стовідсотково будемо використовувати лінійку продукції ТМ ДоброДій — ОМД Добродій і Добродій Калій Актив.

За словами підприємця, його досвід застосування органо-мінеральних добрив триває вже кілька років.

— Препарати значно збільшують врожайність, — зазначає пан Василь. — Ми спробували Добродій на одному із господарств і отримали гарний результат: наразі застосуваємо його в усіх трьох. Добродій ОМД і Добродій Комфорт Універсальний нам повністю замінили хімічні фунгіциди.

Для переходу на «органічне» потрібні гарантії

В умовах високої вартості мінеральних добрив, відмовитися від мінеральних добрив і перейти на органічне землеробство — актуальний сценарій.

Павло Гора, власник фермерського господарства в мальовничому селі Коритня Черкаської області, розмірковує щодо переходу на органічне виробництво.

— Є готовність вирощувати екологічну продукцію, наприклад, для дитячого харчування, — розповідає він. — Але потрібні гарантії, що буде замовник, який сплатить за органічну продукцію економічно обґрунтовану ціну.

За словами Петра Юхимовича, перехід на «органіку» — це складне питання, адже замовників продукції більше цікавить низька ціна, ніж «чистота». Господарство «Гора 2006» вже 10 років поспіль використовує продукцію «ДоброДій». На 700 гектарах підприємство вирощує зернові, технічні, трави, зокрема сіно, насіння тощо. На підприємстві працює 15 працівників. Господарство виплачує кошти 280 пайовикам.

— Будемо лавірувати в умовах високої вартості азотних добрив. Звичайно, десь трохи будемо втрачати врожайність, враховуючи наявну ціну азотних добрив. А що робити? Замість фунгіцидів і в допомогу живленню рослин можно використовувати Добродій Комфорт, — зазначає він.

Павло Юхимович розповідає, що знайомство з Добриво Добродій розпочалося в його господарстві з невеликої ділянки озимої пшениці на 50 гектарів.

— Раніше я читав про мікродобрива в газетах, це мене зацікавило. Спробував на моїй улюбленій культурі, озимій пшениці 2-3 каністри, і отримав прибавку – 2-3 центнери, — розповідає Павло Юхимович. — З тих пір раджу органо-мінеральні добрива усім. Мене люди знають і прислуховуються до моїх порад. Є такі фермери, які 20 тонн беруть на свої господарства і мають значні досягнення по врожайності.